Muž v osobním rozvoji (kazuistika)

Josef, muž 40let, mnoho let na sobě pracuje, rozvíjí se, navštívil mnoho seminářů a přečetl mnoho rozvojových knih. Ví jak se má chovat, jak žít, zná poučky a nástroje. Mám velkou energii v tom být dokonalý a splnit všechna očekávání „dokonalosti“. Přesto je jeho život nějak spletitý a plný překážek. Naplnění slibné dokonalosti je jaksi stále mlhavé. Musím na sobě ještě více pracovat, říká.


Terapeut: Postav se. Támhle stojí archetyp důvěry. Je od tebe 3m daleko, běž k ní pomalu a vnímej své pocity. Muž pomalu vykročí a jde poměrně sebevědomě. Vzpřímeně a hrdě. Jakoby má jasný úkol, který jde splnit. Vše je zdánlivě jasné. Zastavím ho uprostřed cesty a požádám jej, aby si vskutku procítil své pocity. Zaváhá a udělá malý krok zpět a řekne, možná tady je moje místo 1,5m před důvěrou. Zeptám se důvěry, jak se má a co cítí. Důvěra říká, že má z něho strach. Když to muž uslyší udělá další malý krok zpět ke své původní pozici a dále od důvěry. Zeptám se muže, jak se cítí. Říká, že vlastně o něco líp. Zeptám se co by mohl pro sebe udělat víc aby se cítil ještě líp. Zaváhá. Nabídnu mu, ukloň se a vnímej jak nejvíc ti to půjde. Muž jemně skloní hlavu. Zeptám se co by jsi potřeboval, aby to šlo ještě víc? Muž udělá další krok zpět ke své původní pozici a dále od důvěry. Ukloní se do úrovně pasu. Požádám ho, aby se uklonil před [důvěrou] tak jak to jde nejvíc, až čelem na zem. Pomalu si klekne a položí čelo na zem. Zřetelně zhluboka dýchá. Možná má trochu i slzy v očích. [Důvěra] v ten moment říká, takto tě vidím a přijímám, máš ke mě teď přístup.

(Případná podobnost s kýmkoliv je náhodná. Je mnoho lidí s danými či podobnými symptomy. Toto je jen příklad k inspiraci.)

Pomohu vám s vaší nepříjemnou situací se lépe vypořádat. V rozsahu a směru jaký si řeknete. První krok udělejte hned teď, napište mi 

Kazuistiky jsou diskutovány v uzavřené FB skupině. https://www.facebook.com/groups/kazdy.den.lepsi/