Příprava na manželství

Chystáte se vstoupit do manželství (partnerství)? Příprava je důležitá!
Umíte si poradit ve všech vztahových situacích?
Chcete být připraveni?

Je kolem toho spousta otázek, nejistoty a odpovědnosti. Přitom se to nikde neučí. „Jak být správně v manželství?“ Lidé do tohoto jedinečného aktu vstupují nepřipraveni, nepoučeni a později s překvapením zjišťují, že to není tak jak si představovali. Možná tak máme ještě mlhavou představu o tom jak to měli rodiče, či jak své partnerství prožívali hrdinové nějakého filmu. Našemu skutečnému autentickému životu je to však vzdálené. Jak tedy na to?

Zde je několik důležitých kroků, které považuji za vhodnou součást přípravy

  1. Přimknutí k sobě, odpoutání se od rodičů a minulých vztahů.
  2. Vzájemné přijetí v pevnosti, laskavosti a rozhodnosti.
  3. Vyjasnění postojů, plánů a potřeb.
  4. Odstranění pochyb.
  5. Řešení emocí.
  6. Rituály.

Přimknout se k sobě je samozřejmé. Odpoutání se od rodičů může znít krutě, ale je to psychologicky nutné a zdravé. Existuje mnoho případů kdy např. muž (byť sám už dospělý) stále podléhá diktátu matky. Či dospělá dcera podléhá servilně kontrole rodičů. Svatebním aktem děti přestávají být dětmi svých rodičů a stávají se vzájemnými partnery. Rodiče se aktem svatby dostávají do pozadí. Rodiče odevzdávají své „děti“ svým partnerům. Aktem svatby přestává být Honza hodným Honzíkem svých rodičů a stává se Honzou své ženy Anežky. Jakoby se mění pocitově vlastnický vztah. Honza si bere Anežku a Anežka si bere Honzu. Rodiče se na to už jen dívají. Honza je Anežky a nikoho jiného, a Anežka je Honzova a nikoho jiného.

ENGLISH: Te service of premarital education and counseling can also be provided in English. It is useful, confirming happy long lasting marriage life if there was proper premarital counselng. It is useful to get revealed expectations, fears and get prepare yourself for emotional life together. Few techniques and experiences how to deal difficult situations of daily life may come handy.

manželství partnerství

Muž by měl být pevný a žena laskavá. Žena vyhlíží mateřství, muž dobrodružství. Není to nutně tak vždy, ale archetypálně typické. Muž by měl do vztahu vkládat svoji pevnost, rozhodnost a racionalitu. Žena by měla dávat svoji laskavost, jemnost a nespoutanost. Oba se svazkem svazují, propojují. Manželstvím by měla obrazně řečeno vzniknout nová propojená bytost. Kdy oba do toho vkládají to své a vzájemně se doplňují.

Jako každé naše rozhodnutí i toto podléhá našim snům, představám, ideálům a vzorům. Mnoho z toho si ani neuvědomujeme. Považujeme to za samozřejmé. Partner však může za samozřejmé považovat úplně něco jiného. Čerpáme totiž z vlastního dětství, výchovy, společenské interakce a vytváříme si představy a předsudky. S tím pak vstupujeme do manželství.

Každý má pochyby. I před vstupem do manželství každého nějaké obavy napadají. Bude dost dobrý? Hodný? Bude dost starostlivá? Bude pořád tak milá? Bude mě za rok ještě milovat? Budu pro něj dost hezká? Budeme mít sex i za rok každý den? Nenajde si časem někoho jiného? Bude mít nádobí a prát záclony? Nebude chodit do hospody? Jak bude snášet moje nálady? Bude mi i za rok ještě rozumět?

Ženy jsou obecně více emoční a neklidnější než muži. Muži naopak spíše vyžadují klid, neumí tolik cítit své emoce a věcem potřebují dávat řád a mít je na svém místě. Ženy navíc mají svůj měsíční cyklus, dokáží své prožívané napětí v zájmu lásky dlouho skrývat až do chvíle kdy vybuchnou. Muži jsou někdy nezkušení a pomalý v chápání ženských emocí. Jak s tím umíte pracovat? Jak umíte zpracovávat své emoce? Jak zvládáte malicherné konflikty přerůstající do velkých rozměrů? Hodily by se vám nějaké tipy jak na to? Jak přežít občasné náročné momenty společného života?

Vstup do manželství je důležitý životní krok. Podobně jako narození, vstup do základní školy, první zaměstnání, narození dítěte či smrt. Tyto důležité momenty života doprovázíme rituály a mnohdy o tom ani nevíme. Je však dobré tyto rituály udělat řádně a zafixovat tak daný důležitý okamžik života. Totiž s každým takových životním milníkem se člověk mění a už nikdy nebude takový jaký byl předtím. To je důležité si uvědomit pro něj samého i jeho nejbližší. Pochopit a integrovat tu změnu, která se děje.

Pomáhám s přípravou do manželství (partnerství) standardním heterosexuálním párům. Moderním, mladým i starším, nezkušeným i zkušeným. Pomáhám také párům homosexuálním, nábožensky orientovaným i ateistickým. Vždy s ohledem na individuální potřeby. Protože všichni jsme lidi se svými lidskými vlastnostmi, postoji, ideály a možnostmi.

Zaujalo vás to? Máte dotaz? Napište mi .

příprava na manželství

Spolupracuji se svatebními salóny, fotografy, aranžéry, cateringy i kněžími a oddávacími hodnostáři. Rád předám reference.

Pokud máte předběžný zájem, prosím o vyplnění tohoto kontaktního formuláře.

Možná vás zaujme moje vlastní zkušenost a manželská smlouva.

Kdyby nedejbože manželství později nefungovalo, doporučuji ještě tyto příspěvky:
Manželská krize
Rozvod
Rozchodový a rozvodový rituál
Jak na rozvod
Jak se rozejít
Jak si udržet manželství

Čeká vás svatba? Nejste v tom sami. Podle Českého statistického úřadu je u nás 40tis. sňatků a 20tis. rozvodů každý rok.